reklama

5 vecí, ktoré robte a 5 vecí, ktoré nerobte, keď sa uchádzate o prácu

Koľkokrát ste si už posielali životopis a prišla vám iba odpoveď, že si vybrali niekoho iného? Možno ste urobili niektorú z týchto chýb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Pred mesiacom sme obsadzovali pozíciu Facebookového špecialistu pre SME.sk. Uverejnili sme inzerát na Profesia.sk a poprosil som priateľov a kolegov, aby zdieľali ponuku na Facebooku. Prišlo mi asi 70 životopisov. Z nich som 7 uchádzačov pozval na osobné stretnutie. Určite vás zaujíma, prečo 63 životopisov "skončilo v koši". Pretože obsahovali jednu (alebo viacero) z týchto chýb. Vaše šance sa zmenšujú, keď...

1. Keď sú v životopise gramatické chyby

Ako môžem veriť zamestnancovi, že napíše bezchybný status, keď si nedokáže opraviť chyby vo vlastnom životopise? V rámci tohto výberu mi prišiel životopis od uchádzača, ktorý pracoval ako zvárač vo Wolkswagene :-) Životopis hovorí veľa o tom, kto ho písal, a gramatické chyby ukazujú nezáujem a nedôslednosť. Radšej uprednostním uchádzača so životopisom bez chýb. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Keď je v pracovnej ponuke požiadavka na prax, budem ju hľadať v životopise

Naozaj, v tých pracovných ponukách to nie je len tak pre nič za nič. Konkrétne pri tejto pozícii by stačilo preukázať, že ste niekedy spravovali Facebook-ovú stránku. Hocijakú. Mať osobný profil na FB neznamená, že máte prax so správou korporátnych FB stránok. Ale týka sa to aj iných pozícií. Keď nemáte dostatočnú prax, aspoň zaujímavý motivačný list alebo odvážny e-mail dokážu presvedčiť. Inak radšej uprednostním uchádzača s praxou.

3. Keď na prvej strane životopisu je detailne rozpísaná diplomová a dizertačná práca

Nechápte ma zle, vzdelanie je dôležité a vážim si, keď má niekto záujem o učenie a vedu. No ak životopis obsahuje iba témy záverečných prác a publikačnú činnosť, bez skutočnej praxe, tak to hovorí o uchádzačovi iba jedno: že miesto toho, aby išiel po škole pracovať, radšej sa uspokojil s doktorandským platom na 4 roky. A mrzí ma to, ale tým nikoho nezaujmete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Keď nemáte skončenú vysokú školu

Narovinu: Je mi úplne jedno, či vysokú školu máte skončenú alebo nie. Či máte vysokoškolské vzdelanie 3. stupňa, alebo maturitu, vôbec nič to nehovorí o tom, či ste na pozíciu vhodný alebo nie (nemám namysli pozície ako lekár, učiteľ, advokát, kde zákonne je nutné mať vysokú školu) Tým, že väčšina ľudí nejakú vysokú školu skončila, tak pri ľuďoch bez vysokej školy sa pozerám, akým spôsobom strávili svoj čas, keď neštudovali. Predsa len, 5 rokov je dlhá doba a človek niečo potrebuje robiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Keď sú v životopise omáčky a myslíte si, že sme hlupáci

Jeden z uchádzačov mal vo svojom životopise frázu o tom, ako sa hrá počítačové hry preto, lebo mu zlepšujú analytické myslenie a postreh. Ľudia sa hrajú počítačové hry (vrátane mňa), pretože je to zábava. Ani si neviem predstaviť, že sa ráno zobudím a poviem si, že mám náladu popracovať na svojom analytickom myslení, tak si zapnem Fallout 4. Naozaj nie sme hlupáci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Sean MacEntee / Flickr.som / License CC)

Keď máte skutočný záujem o danú pozíciu, týchto 5 vecí zvyšuje vaše šance:

1. Keď máte prehľadný a jasne štruktúrovaný životopis

Je mi jedno, či má životopis 1 alebo 3 strany (5 a viac je už ale zbytočne veľa). Pre mňa je podstatné, aby som všetky informácie v ňom dokázal rýchlo posúdiť a vyhodnotiť. Keď musím lúštiť a hľadať dátum ukončenia posledného pracovného pomeru, vysokú školu a jazykové znalosti, určite to nie je dobré.

2. Keď si dáte záležať na úvodnom e-maile

Pred pol rokom som robil výberové konanie na editora/ku pre Fičí.sk. Uchádzačov bolo tiež okolo 70. Už celkom zúfalý som sa prehraboval uchádzačmi, keď mi zrazu prišiel e-mail aj so životopisom. V ňom mi jedna uchádzačka napísala 10 dôvodov, prečo by ma Fičí.sk mohlo chcieť prijať ako editorku. V 10 bodoch vysvetlila, prečo sa práve ona hodí na túto pozíciu. Keď poznáte portál Fičí.sk, viete, že 10 dôvodov je forma, ktorú používame celkom často. Takto jasne ukázala, že pozná portál, kde by chcela pracovať, a o prácu má naozaj zaújem. Prácu dostala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Keď je váš životopis zapamätateľný

Jeden z uchádzačov o pozíciu FB špecialistu mal životopis nadizajnovaný ako FB timeline. Dal si extra námahu a ukázal, že rozumie FB, vie o čo ide a má prax. Životopis nemusí mať iba europassovú šablónu. Jeho forma môže ukázať povahu uchádzača a pomôcť tomu, aby v konkurencii práve on zaujal. Uchádzača som okamžite volal na pohovor.

4. Keď motivačný list píšete ako skutočný človek

Bezobsažné frázy, klišé a ani prehnaná zdvorilosť vám prácu nezískajú. Motivačný list je skvelá príležitosť zoznámiť sa s človekom, ktorý ho písal. Nechcem v ňom iba čítať všetko, čo už poznám zo životopisu. Chcem sa dozvedieť, prečo sa zaujímate o prácu, čo vás motivuje a ako nám pomôžete v riešení našich problémov. Veď koniec-koncov na osobnom stretnutí zistím za 5 minút, čo sú iba frázy a čo skutočný človek za nimi.

5. Keď viete, prečo sa uchádzate práve o túto pozíciu

Na osobných pohovoroch sa ako jednu z prvých vecí pýtam, prečo sa daný uchádzač hlási na túto pozíciu. Málokto povie pravdu hneď. Sú ľudia, ktorí hľadajú prácu, aby mali z čoho platiť nájom. Sú ľudia, ktorí sa uchádzajú o prácu, aby sa osamostatnili, ďalší, aby sa mohli presťahovať z menšieho mesta do väčšieho. No potom sú ľudia, ktorí majú v živote akúsi vášeň, chuť zdokonaľovať sa a učiť sa nové. Každá z týchto motivácií je úplne v poriadku, ale keď si vyberám, s poslednými spomenutými sa pracuje najlepšie. Lebo sa zaujímajú o to, čo robia, a nielen o stav ich účtu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby vám neušli ďalšie moje blogy, zaujímavosti a iné, sledujte ma na Facebooku.

Peter Nagy

Peter Nagy

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Marketingový riaditeľ vydavateľstva Petit Press. Vo vydavateľstve pracujem deviaty rok. Založil som portál Fičí.sk a obsahové štúdio SME Creative. Menežujem tiež projekty Blog a Diskusie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu